Tečaj gojenja micelijev
11. 6. 2025

Ste že slišali za materiale, ki jih lahko "gojimo"? V zadnjih letih se je v industrijskem oblikovanju, modi in umetnosti razcvetel fascinanten trend – razvoj bioloških materialov iz mikroorganizmov. Ti inovativni materiali ponujajo trajnostno alternativo plastiki, usnju in drugim okoljsko obremenjujočim surovinam.
Tudi mi v našem zelenem laboratoriju sledimo tej prihodnosti! Zato vas vabimo na edinstven tečaj o glivnih biokompozitih, kjer boste imeli priložnost pobližje spoznati ustvarjanje materialov iz micelija – podzemnega, nitastega omrežja gliv. Micelij je naravni mojster povezovanja: prepleta organske odpadke, kot so žagovina ali kmetijski ostanki, ter jih pretvori v močan, lahek in celo ognjeodporen material. Takšni mikokompoziti so že v uporabi kot trajnostna embalaža, pohištvo in celo v gradbeništvu!
Zakaj so ti materiali tako obetavni? Ker so popolnoma biološko razgradljivi, jih lahko po uporabi preprosto kompostiramo. Poleg tega njihova proizvodnja zahteva le malo energije in povzroča minimalne emisije – za razliko od plastičnih materialov, ki obremenjujejo okolje.
Na tečaju ne bomo le poslušali, temveč tudi ustvarjali! Udeleženci boste na praktičen način spoznali glivno biotehnologijo in krožno gospodarstvo. Naučili se boste:
- kako v domačem okolju pripraviti sterilne pogoje za gojenje micelija,
- kako ustvariti gojišča in jih pravilno inokulirati,
- kako pripraviti optimalen substrat za rast gliv in oblikovati svoje prve biokompozite.
To bo interaktivna, zabavna in poučna izkušnja, ki vam bo odprla vrata v svet biomaterialov prihodnosti. Pridružite se nam in odkrijte, kako lahko narava postane vaš laboratorij!
Trajanje: 4x po 3 ure
- sreda, 28. maj, od 17. do 20. ure
- petek, 30. maj, od 17. do 20. ure
- sreda, 4. junij, od 17. do 20. ure
- sreda, 11. junij, od 17. do 20. ure
Predznanje:
NE, predznanje ni potrebno. Vabljeni vsi, ki jih zanima razvoj novih biomaterialov.
O mentorjih:
Tečaj bo vodil dr. Davor Kržišnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, ki je strokovnjak za lesarstvo z bogatimi pedagoškimi in raziskovalnimi izkušnjami. Raziskovalno se ukvarja z izdelavo in testiranjem novih biomaterialov, ki prispevajo k doseganju ciljev trajnostnega razvoja.
***
Zbor udeleženk in udeležencev programa je 15 minut pred dogovorjenim terminom v vhodni avli Centra Rog. Prosimo, da svoje osebne stvari pospravite v garderobne omarice, ki vam jih bo pokazal mentor. Na program ne zamujajte, ker s tem motite delovni proces. V primeru zamude vstopa v lab žal ne moremo zagotoviti.
Program poteka v slovenščini, razen, kjer je navedeno drugače.
V primeru odpovedi vas bomo o tem obvestili dva dni pred načrtovanim začetkom.
V kolikor se programa ne morete udeležiti, kotizacij ne vračamo, prav tako ni mogoče zamenjati termina. Udeležbo lahko prenesete na drugo osebo, o čemer nas prosimo obvestite vsaj 24 ur pred začetkom programa na e-naslov: zeleni@center-rog.si
Veselimo se vaše družbe in skupnega ustvarjanja.
Foto: Mycopor
See more
Paxia

The Blue Voyager unmanned aerial vehicle is used for automated sampling of water sources and analysis of samples during flight. Behind the product is the startup Paxia, which consists of students Domen Trontelj, Tilen Šket and Rok Hladin...