Emajl v nakitu – masterclass z Naomi Clarke
9. 5. 2024
V sklopu Slovenskega tedna nakita vas vabimo na enkraten masterclass s priznano britansko oblikovalko nakita in mojstrico emajla Naomi Clarke. Pod njenim strokovnim mentorstvom se boste naučili uporabljati to starodavno tehniko izdelave nakita, ki rezultira v osupljivih barvah in trajni lepoti.
Tehnika mokrega emajla, ki jo boste spoznali na masterclassu je tehnika izdelave nakita, ki vključuje barvanje kovine s pigmenti iz steklenega prahu, ki jih spojimo (zapečemo) s kovino s pomočjo plamena ali v peči pod visokimi temperaturami. To ustvarja živahen in obenem izredno trajen zaključni sloj na kovini ter omogoča izdelavo izredno barvitih kosov nakita.
Emajliranje je starodavna umetnost, ki se je začela pojavljati že v antiki. V antični Grčiji, Egiptu in tudi v Rimskem cesarstvu so tehniko emajla uporabljali v nakitu in ostali dekorativni umetnosti. Skozi zgodovino so s tehniko emajliranja ustvarili nekatere najbolj izbrane in zapletene kose nakita za kraljevske zbirke. Eni najbolj poznanih primerkov so jajca Fabergé, ki so bila konec 19. stoletja ustvarjena za rusko carstvo.
Tehnika emajliranja je tudi izredno trajnostna. Ko se emajl zapeče na kovino, postane izjemno obstojen. Odporen je proti oksidaciji in ne bledi – barve tako skozi čas ohranja svojo intenziteto.
Kljub bogati zgodovini je tehnika emajliranja še vedno živa in prisotna v oblikovanju. Veliko sodobnih ustvarjalcev nakita uporablja emajl za ustvarjanje modernih in inovativnih dizajnov, ki združujejo tradicionalne tehnike s sodobno estetiko. Emajl pa ni omejen le na nakit. Uporablja se tudi v drugih dekorativnih umetnostih, kot so izdelava ur, okrasnih šatulj in celo kipov.
Naomi Clarke vas bo na masterclassu seznanila z osnovami tehnike mokrega emajla, nato pa boste skupaj pripravili barvne pigmente tako, da bodo primerni za nanos na kovino, jih s pomočjo posebnega orodja nanesli na izbran kos in nato s plamenom ali v peči pod visokimi temperaturami zapekli na kovino.
Predznanje:
NE, predznanje ni potrebno. Masterclass je primeren za odrasle, ki se šele spoznavajo z različnimi tehnikami izdelovanja nakita ter za oblikovalce nakita, ki bi se radi naučili novih tehnik trajnega plemenitenja kovin z barvo.
Ali delavnica velja kot usposabljanje?
DA, z udeležbo na delavnici boste opravili usposabljanje za zlatarsko mizo 1. stopnje (v vrednosti 30 € za člane/40 € za nečlane), naslednjič boste to delovno postajo lahko v okviru odprtih terminov uporabljali samostojno.
O mentorjih:
Masterclass bo vodila angleška oblikovalka nakita in predavateljica Naomi Clarke. Od leta 2020 predava na Šoli za nakit Univerze Birmingham City, trenutno pa poučuje tudi na magistrskem študiju Nakit in sorodni izdelki. Naomi Clarke zadnjih 20 let deluje v industriji nakita in širše, velik poudarek pri svojem oblikovanju in delu pa daje povezovanju z dediščino in umetnostjo.
Metka Mikuletič je magistrica inženirka arhitekture in oblikovalka nakita, ki se je po zaključeni zlatarski šoli podala na samostojno oblikovalsko pot. Mikuletič pri svojem delu združuje tradicionalne zlatarske tehnike in dediščino z naprednimi oblikovalskimi pristopi, kar ustvarja edinstveno povezavo med preteklostjo in prihodnostjo. Avtorica deluje pod blagovno znamko nakita Mimotho, ki je konceptualno, oblikovno in izvedbeno tesno povezana z arhitekturo. Izbrane kolekcije nakita z njenim podpisom so na voljo tudi v Parizu in New Yorku.
***
Zbor udeleženk in udeležencev programa je 15 minut pred dogovorjenim terminom v vhodni avli Centra Rog. Prosimo, da pred pričetkom programa osebne stvari pospravite v garderobne omarice. Na program ne zamujajte. V primeru zamude vstopa ne zagotavljamo - po začetku ustvarjalnega procesa se delu ni več mogoče priključiti!
Delavnica bo izvedena ob minimalno 4 prijavah. V primeru ne-izvedbe boste obveščeni najkasneje dva dni pred začetkom programa.
V primeru neudeležbe, kotizacij ne vračamo, prav tako ni možno zamenjati termina. Udeležbo je možno prenesti na drugo osebo, o tem nas vsaj 24 ur pred začetkom obvestite na e-mail naslov: nakit@center-rog.si.
Poglej še
Hishka
Projekt HISHKA se ukvarja z izzivi dostopnosti, presežkov, uporabnosti in revitalizacije prehitro preraslih, velikokrat skoraj novih kosov otroških oblačil. HISHKA je krožni trajnostni projekt, sistem in sodobna blagovna znamka otroških ...