Šola mesta v mestu: Novi prostori ustvarjanja

Obvestila 22. 4. 2025
Outsider_Šola_mesta_v_mestu_April_2025

Kako nastajajo novi prostori kulture in kreativnosti, kdo jih ustvarja in kdo jih uporablja? Vabljeni k Plečnikovi trafiki na Vegovi ulici, v četrtek, 24. aprila 2025, ob 18. uri na tretje srečanje Šole mesta v mestu.

Razpravljali bomo o primerih iz vse Slovenije, ki se razlikujejo po velikosti, lastništvu, programu in skupinah, ki prostore uporabljajo. Govorili bomo o uspehih, napakah in lekcijah za prihodnost.

Center Rog kot kreativno središče s skupnostnimi proizvodnimi delavnicami in studii za profesionalne ustvarjalce zapolnjuje pomembno vrzel na področju dizajna, arhitekture, inženirstva oz. uporabne umetnosti v Ljubljani in širše. S svojo odprtostjo (tako programsko, kot prostorsko) pa je postal eden bolj nekodificiranih prostorov z vidika raznolikosti občinstva. Knjižnici Radovljica je z inovativnim kombiniranjem programov uspelo, da je postala knjižnica z najvišjim deležem včlanjenih prebivalcev v Sloveniji. Članom pobude Kje je prostor? je uspelo, da so z entuziazmom ter spletanjem močnih vezi med občino, lastniki in lokalnimi ustvarjalci skupnosti v zgodovinskem središču Slovenj Gradca oživili prazne lokale in razvili model, ki so ga kopirala tudi druga slovenska mesta. Medtem v Celju šele nastaja novo kreativno in kulturno središče, kjer je participativni proces bodočim uporabnikom omogočil, da svoje potrebe in skupno vizijo artikulirajo že v fazi projektne naloge.

Program sta zasnovali arhitektka Alenka Korenjak (Prostorož), selektorka kategorije Lokalne intervencije nagrade Outsider Award in sociologinja Zala Velkavrh (Prostorož).

Sodelujejo: Anja Šuler (Kje je prostor?), Marko Zupanc (Knjižnica Radovljica), Renata Zamida (Center Rog), Alenka Korenjak (Prostorož)

Moderira: Zala Velkavrh

Vabljeni na razpravo o kreativnih prostorih prihodnosti!

Udeležba je brezplačna. Dogodek organizira Outsider, revija in spletni portal o kulturi in družbi ter Kulturno društvo Prostorož.

Poglej še

Paxia

studii_paxia_promo_2023

Brezpilotni letalnik Blue Voyager se uporablja za avtomatsko vzorčenje vodnih virov in analizo vzorcev med letom. Za produktom stoji startup Paxia, ki ga sestavljajo študentje Domen Trontelj, Tilen Šket in Rok Hladin. S pomočjo visoke t...