Kaj se lahko naučimo od prednikov?

Na letošnjem RogForumu se bomo osredotočili tudi na dediščino naših prednikov. Zakaj? Živimo v času hitrih in turbulentnih sprememb, ki jih čutimo po vsem svetu, pa tudi v naših lokalnih okoljih. Ob tem se sprašujemo, ali še imamo prava znanja in sposobnosti za soočanje s temi spremembami. Morda bi bilo dobro, da se za trenutek ustavimo in razmislimo, ali nam lahko pri tem pomagajo vrednote in izkušnje naših prednikov. A ne zato, da bi se nostalgično ozirali v preteklost, ampak da bi od tod črpali modrost za prihodnost.

Naši gostje bodo pokazali, kako inovativno lahko oblikovalci in oblikovalke prepletajo tradicionalne koncepte, materiale in vrednote, da razvijajo sodobne rešitve, ki spoštujejo naravne ekosisteme in podpirajo regenerativne prakse. Poleg tega bodo kolegi iz sorodnih organizacij z nami delili svoje izkušnje in metode za spodbujanje ustvarjalcev, ki jih v prizadevanju za bolj trajnostno in pravično prihodnost navdihuje preteklost.

Forum bo poleg šestih omizij, kjer bo veliko priložnosti za mreženje in izmenjave z občinstvom, ponudil tudi dve strokovni delovni skupini. Sem ste toplo vabljeni vsi, ki vas zanima vključevanje otrok v načrtovanje javnega prostora ali vzpostavljanje trajnih rezidenčnih izmenjav z organizacijami, ki z nami delijo vrednote varovanja okolja in socialne pravičnosti.

'Early Bird' registracija je sedaj odprta, vključuje tudi brezplačno kosila za oba dneva Foruma. Udeležba na sami konferenci je ob registraciji brezplačna za vse. RogForum bo potekal v Veliki dvorani Centra Rog, 1. nadstropje.

Prijava na RogForum

PRVI DAN: Četrtek, 21. november

12:00–14:00 Registracija

13:00–14:00 Kosilo

14:00–14:10 Otvoritveni nagovor:

Renata Zamida, direktorica Centra Rog

Meta Štular, vodja strateškega razvoja in programov v Centru Rog, kuratorka RogForuma


14:10–15:10 OMIZJE 1

KAKO POSTATI DOBER PREDNIK – OBLIKOVANJE ZA PRIHODNOST

Oblikovalci in blagovne znamke v vsestranske in okolju prijazne izdelke vedno bolj vključujejo reciklirane materiale, s čimer združujejo slog s trajnostjo. Napredek v tehnologiji recikliranja, skupaj z obnovo starih tehnik, ponuja nove rešitve za bolj trajnostno in pravično prihodnost.

Na tem omizju bomo raziskovali, kako recikliranje spreminja pogled na lepoto, trajnost in družbeno odgovornost v različnih skupnostih. Sprehodili se bomo od inovativnih metod apcikliranja, ki so se razvile iz potrebe in gospodarske odpornosti, do vzpona ekološko ozaveščenih oblikovalskih gibanj.

Poleg tega bomo poudarili, kako pomembna je dekolonizacija našega pristopa k oblikovanju in rabi virov. Z vrednotenjem preteklega znanja, spodbujanjem pravičnosti in zagotavljanjem globalnih koristi lokalnih trajnostnih praks lahko ustvarimo bolj vključujočo prihodnost.

Zastavili si bomo tudi nekaj ključnih vprašanj: katere strategije bodo zmanjšale neenakosti in zagotovile socialno pravičnost za prihodnje generacije? Ali je prava pot vladna gospodarska politika ali smer inovativnih izobraževalnih programov, ki namenjajo poudarek trajnosti, etiki in dolgoročnemu razmišljanju?


Na fotografijah z leve proti desni:

Moderatorka: Maja Kolar (Hrvaška), Studio Oaza

Govorniki in govorke:

Hristina Mikić (Srbija), direktorica iniciative Creative Glass Serbia, Inštitut za kreativno podjetništvo in inovacije, Srbija

Ivan Žganec (Slovenija), vodja tehnološkega razvoja pri socialnem podjetju Knof

Anna Gudmundsdottir (Islandija/Švedska), industrijska oblikovalka in kuratorka dogodka Southern Sweden Design Days

Lauren Fajardo (Kuba), soustanoviteljica in kreativna direktorica modne blagovne znamke Dador

15:10–15:30 Odmor za kavo


15:30–16:30 OMIZJE 2

KREATIVNA POGLABLJANJA: OBLIKOVALSKE REZIDENCE PO SVETU

Oblikovalske rezidence so postale pomembna platforma za ustvarjalce, ki tako raziskujejo nove ideje, eksperimentirajo z materiali in sodelujejo z lokalnimi kulturami. Na tem omizju bodo sodelovali štirje govorniki iz štirih inovativnih organizacij, ki ponujajo rezidenčne programe s poudarkom na združevanju tradicije in inovacij. Vsak od njih bo predstavil pobudo, ki ne le ohranja tradicionalno obrt, temveč tudi spodbuja sodelovanje s sodobnimi oblikovalci in umetniki.

Skupaj bomo govorili o transformativnem potencialu oblikovalskih rezidenc, kjer se lokalne tradicije srečujejo z globalnimi perspektivami, kreativci pa sodelujejo pri ustvarjanju smiselnega in trajnostnega dela. Raziskali bomo vlogo rezidenc pri ohranjanju dediščine, krepitvi medkulturnega dialoga ter spodbujanju družbenega in okoljskega vpliva z oblikovanjem.

Na fotografijah z leve proti desni:

Moderatorka: Maja Towndrow (Slovenija), projektna vodja Centra Rog

Govorniki in govorke:

Anuradha Singh (Indija), direktorica centra Nila House in članica upravnega odbora fundacije Bamford

Rafael Tamayo Franco (Kolumbija), galerija Casa Enso & Fundación GT

Claire Hazart (Francija), direktorica Le JAD-a (Jardin des métiers d'Art et du Design)

Marianne Burki (Švica), umetniška direktorica zveze TaDA

16:30–16:50 Odmor


16:50–17:50 OMIZJE 3

OBLIKOVANJE Z AGENDO: SPODBUJANJE USTVARJALNOSTI IN SODELOVANJA

Omizje se bo osredotočilo na to, kako lahko institucije – od izobraževalnih ustanov in podjetij do neprofitnih in raziskovalnih organizacij – strateško oblikujejo okolja in kulture, ki spodbujajo inovativno razmišljanje in skupna prizadevanja.

Raziskali bomo vlogo vodij organizacij pri spodbujanju kulture odprtosti in gradnje skupne vizije ter se osredotočili na to, kako učinkoviti vodje v organizacijah spodbujajo zaupanje in transparentnost.

V razpravi bomo poudarili ključno vlogo, ki jo imajo pri spodbujanju kolektivnega reševanja problemov interdisciplinarni programi, saj združujejo različne perspektive za reševanje kompleksnih izzivov. Preučili bomo tudi najboljše prakse organizacij, ki spodbujajo ustvarjalno sodelovanje, in poudarili pomen ustvarjanja okolij, v katerih inovacije uspevajo s timskim delom, komunikacijo in zavzetostjo za skupne cilje.


Na fotografijah z leve proti desni:

Moderator: Alessandro Rancati (Belgija/Italija), ustanovitelj podjetja Starglide

Govorniki in govorke:

Florinda Saieva (Italija), direktorica organizacije Farm Cultural Park

Asel Jeszhanova (Kazahstan), soustanoviteljica in direktorica razvoja v fundaciji Urban Forum Kazakhstan

Jessica Guy (Španija), strokovna vodja platforme Distributed Design v Fablabu Barcelona

Maciej Krzysztofowicz (Belgija/Poljska), vodja oddelka Design for Policy, EU Policy Lab, Skupno raziskovalno središče, Evropska komisija

Vzporedni program Rog Forum

11:00 -12:00 Zajtrk s kreativnimi ekipami v projektnih studiih v angleščini

12:00 -13:00 Vodstvo po Centru Rog v angleščini

19.30: Otvoritev BIO 28 Dvojna agentka v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje

DRUGI DAN: Petek, 22. november

10:00–12:00 Registracija

11:00–12:00 - vzporedni program:

Delovna skupina 1: Oblikovanje javnih prostorov skupaj z otroki

Moderatorka: Alja Fir (Slovenija) projektna vodja v Centru Rog

Delovna skupina 2: Mednarodna sodelovanja in oblikovalske rezidence

Moderatorki: Maja Towndrow (Slovenija) projektna vodja v Centru Rog in Charlotte Mas (Francija) projektna koordinatorica, Maison Mode Méditerranée


12:00–13:00 OMIZJE 4

OTROCI IMAJO BESEDO – IGRIVA PRIHODNOST PLANETA

Ta zanimiva razprava se bo osredotočila na opolnomočenje otrok kot enakopravnih udeležencev pri oblikovanju prihodnosti našega planeta. Obravnavali bomo strategije za vključevanje mladih v smiseln dialog in v procese odločanja o njihovem okolju.

Raziskali bomo ovire, ki otrokom preprečujejo sodelovanje pri sprejemanju odločitev, ter preučili družbene, kulturne in strukturne dejavnike, ki omejujejo njihovo sodelovanje.

Razprava bo zajela tudi dolgoročne koristi, ki jih prinaša opolnomočenje otrok kot enakopravnih partnerjev v razvojnih načrtih, ter poudarila, kako zgodnje vključevanje spodbuja kritično mišljenje, odgovornost in vodstvene sposobnosti.

Poleg tega si bomo ogledali inovativne programe in pobude, ki otroke vključujejo v učenje o okolju, ter prikazali, kako praktično izobraževanje navdihuje mlade, da postanejo aktivni skrbniki svojih skupnosti in planeta.


Na fotografijah z leve proti desni:

Moderator: Lotfi Aoulad (Francija), programski vodja pri UNESCU, direktor organizacije Maison Mode Méditerranée in obporodni spremljevalec (dula)

Govorniki in govorke:

Katja Poznič (Slovenija), vodja otroškega programa v javnem zavodu Mala ulica – Center za otroke in družine v Ljubljani

Jure Kotnik (Slovenija), arhitekt in svetovalec za izobraževalno arhitekturo pri Svetovni banki

Jesse Robert Coffino (Združene države Amerike), direktor podjetja Anji Education, Inc.

Urška Kranjc (Slovenija), arhitektka, Urbanistični inštitut Ljubljana, Društvo Pazi!park

13:00–14:00 Kosilo


14:00–15:00 OMIZJE 5

VEČNA GLOBALIZACIJA: VPLIV STARODAVNIH PRAKS NA SODOBNE OBLIKOVALSKE IZZIVE

Čeprav se pogosto zdi, da gre pri globalizaciji za sodoben pojav, bogata tkanina globalne medsebojne povezanosti civilizacije oblikuje že stoletja. Poskušali bomo pokazati, kako ta starodavna sila še vedno vpliva na vse, od arhitekture do oblikovanja izdelkov, ter v današnji medsebojno povezani družbi pomeni hkrati priložnosti in izzive.

Raziskovali bomo razliko med kulturno apropriacijo in kulturnim vrednotenjem v oblikovanju ter preučili, kako lahko oblikovalci spoštljivo sodelujejo z nosilci kulturnih elementov.

Razprava bo obravnavala tudi gospodarski vpliv globalizacije na lokalne obrti in male obrtnike, pri čemer bodo izpostavljeni tako izzivi kot priložnosti. Preučili bomo možnosti nastajajočih tehnologij, ki bodo spodbujale nadaljnje globalno povezovanje oblikovalcev ter omogočale sodelovanje in inovacije.

Za konec bomo razmišljali o strategijah za spodbujanje bolj vključujoče in pravične globalne oblikovalske skupnosti, pri čemer bomo poudarili pomen raznolikosti, spoštovanja in pravične zastopanosti v oblikovalskih praksah.


Na fotografijah z leve proti desni:

Moderatorka: Tanja Devetak (Slovenija), modna oblikovalka ter raziskovalka na Fakulteti za dizajn in v Centru za raziskave dizajna

Govorniki in govorke:

Richard van der Laken (Nizozemska), soustanovitelj in kreativni direktor organizacije What Design Can Do

Omoyemi Akerele (Nigerija), direktorica organizacije Style House Files in dogodka Lagos Fashion Week

Maja Zalaznik (Slovenija), profesorica na Katedri za mednarodno ekonomijo in poslovanje, Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani

Lotfi Aoulad (Francija), programski vodja pri UNESCU, direktor organizacije Maison Mode Méditerranée in obporodni spremljevalec (dula)

(na fotografiji z leve proti desni)

15:00–15:20 Odmor za kavo


15:20–16:20 OMIZJE 6

NAPREDNE TEHNOLOGIJE IN TRADICIJA: UMETNOST SODOBNEGA OBLIKOVANJA

Vas zanima, kako je mogoče tradicionalne materiale in tehnike brezhibno vključiti v sodobno oblikovanje? Ste se kdaj spraševali, kako lahko z novimi tehnologijami ohranimo kulturno dediščino?

Pridružite se nam na razpravi, ki bo raziskala vznemirljivo stičišče tradicije in inovacij. Ugledni gostje bodo z nami delili svoja spoznanja o preoblikovanju tradicije za ustvarjanje inovativnih rešitev.

Poglobili se bomo v izzive in priložnosti združevanja starega in novega ter razpravljali o uspešnih praksah, ki ustvarjajo inovativne in trajnostne koncepte na področju novih materialov. Razpravljali bomo o ohranjanju kulturne dediščine in naravnih virov ter hkrati osvetlili neomejene možnosti sodobnega oblikovanja in materialnih inovacij.


Na fotografijah z leve proti desni:

Moderatorka: Lara Baler (Slovenija/Italija/Nemčija), arhitektka in oblikovalka materialov, ustanoviteljica podjetja Domus Projekt ter soavtorica izdelkov Oreika in Kubis

Govorniki in govorke:

Lei Zhang (Kitajska), oblikovalec izdelkov, ustanovitelj in direktor oblikovalskega studia Pinwu ter ustanovitelj oblikovalske knjižnice Róng

Leila D. Behjat (Nemčija), direktorica za ekologijo materialov pri družbi Parsons Healthy Materials Lab in vodja urada HML EU gGmbH

Urška Draž (Slovenija), modna oblikovalka in soustanoviteljica podjetja Pletenine Draž

Uroš Novak (Slovenija), raziskovalec, Kemijski inštitut

16:20–17:00 Poslovilna pijača

Konferenca bo potekala v angleškem jeziku. Za vsako omizje bodo na voljo povzetki v slovenskem jeziku.

Vzporedni program Rog Foruma

10:00 – 10:45 Vodstvo po razstavi (v angleščini in slovenščini)

11.00 - 18.00 POP UP sejem: Makers market

10:30 - 12:00 Hands-on dejavnost: izdelava portretov udeleženčev na keramičnih ploščicah

Program RogForuma podpirajo:

RogForum – informacije za udeležence

RogForum – registracija

Udeležence prosimo, da opravijo brezplačno registracijo in si tako zagotovijo svoje mesto na RogForumu. Do 31.10. 2024 registracija vključuje tudi brezplačno kosilo - ne velja za organizirane skupine - v tem primeru nas prosim kontaktirajte na e-naslov lucija.jankovec@center-rog.si in poslali vam bomo ponudbo za obroke za vašo skupino.

Kosilo je opcijsko in bo na voljo v mali dvorani. S prijavo po tem datumu bo prispevek za kosilo znašal 15€ dnevno. Plačilo prispevka za obroke smo uvedli v izogib presežkom hrane.