Tečaj gojenja micelijev
11. 6. 2025

Ste že slišali za materiale, ki jih lahko "gojimo"? V zadnjih letih se je v industrijskem oblikovanju, modi in umetnosti razcvetel fascinanten trend – razvoj bioloških materialov iz mikroorganizmov. Ti inovativni materiali ponujajo trajnostno alternativo plastiki, usnju in drugim okoljsko obremenjujočim surovinam.
Tudi mi v našem zelenem laboratoriju sledimo tej prihodnosti! Zato vas vabimo na edinstven tečaj o glivnih biokompozitih, kjer boste imeli priložnost pobližje spoznati ustvarjanje materialov iz micelija – podzemnega, nitastega omrežja gliv. Micelij je naravni mojster povezovanja: prepleta organske odpadke, kot so žagovina ali kmetijski ostanki, ter jih pretvori v močan, lahek in celo ognjeodporen material. Takšni mikokompoziti so že v uporabi kot trajnostna embalaža, pohištvo in celo v gradbeništvu!
Zakaj so ti materiali tako obetavni? Ker so popolnoma biološko razgradljivi, jih lahko po uporabi preprosto kompostiramo. Poleg tega njihova proizvodnja zahteva le malo energije in povzroča minimalne emisije – za razliko od plastičnih materialov, ki obremenjujejo okolje.
Na tečaju ne bomo le poslušali, temveč tudi ustvarjali! Udeleženci boste na praktičen način spoznali glivno biotehnologijo in krožno gospodarstvo. Naučili se boste:
- kako v domačem okolju pripraviti sterilne pogoje za gojenje micelija,
- kako ustvariti gojišča in jih pravilno inokulirati,
- kako pripraviti optimalen substrat za rast gliv in oblikovati svoje prve biokompozite.
To bo interaktivna, zabavna in poučna izkušnja, ki vam bo odprla vrata v svet biomaterialov prihodnosti. Pridružite se nam in odkrijte, kako lahko narava postane vaš laboratorij!
Trajanje: 4x po 3 ure
- sreda, 28. maj, od 17. do 20. ure
- petek, 30. maj, od 17. do 20. ure
- sreda, 4. junij, od 17. do 20. ure
- sreda, 11. junij, od 17. do 20. ure
Predznanje:
NE, predznanje ni potrebno. Vabljeni vsi, ki jih zanima razvoj novih biomaterialov.
O mentorjih:
Tečaj bo vodil dr. Davor Kržišnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, ki je strokovnjak za lesarstvo z bogatimi pedagoškimi in raziskovalnimi izkušnjami. Raziskovalno se ukvarja z izdelavo in testiranjem novih biomaterialov, ki prispevajo k doseganju ciljev trajnostnega razvoja.
***
Zbor udeleženk in udeležencev programa je 15 minut pred dogovorjenim terminom v vhodni avli Centra Rog. Prosimo, da svoje osebne stvari pospravite v garderobne omarice, ki vam jih bo pokazal mentor. Na program ne zamujajte, ker s tem motite delovni proces. V primeru zamude vstopa v lab žal ne moremo zagotoviti.
Program poteka v slovenščini, razen, kjer je navedeno drugače.
V primeru odpovedi vas bomo o tem obvestili dva dni pred načrtovanim začetkom.
V kolikor se programa ne morete udeležiti, kotizacij ne vračamo, prav tako ni mogoče zamenjati termina. Udeležbo lahko prenesete na drugo osebo, o čemer nas prosimo obvestite vsaj 24 ur pred začetkom programa na e-naslov: zeleni@center-rog.si
Veselimo se vaše družbe in skupnega ustvarjanja.
Foto: Mycopor
Poglej še
Ejet 9X

EJET 9X je visokozmogljiv električni čoln, ki uvaja inovativne rešitve električne pogonske tehnike v navtični svet. Cilj podjetja EJET, katerega ustanovitelj je Žiga Jarc, je ustvariti okolju prijazen električni čoln, ki bo prispeval k z...