Oloop V teoriji: Česa se spomniš?
31. 7. 2024
Participativen dogodek za vse, ki ste se v preteklosti udeležili katere od Oloopovih delavnic, akcij ali projektov in si želite deliti z nami svoje spomine, zgodbe in spoznanja.
Skozi voden ustvarjalen proces bomo skupaj raziskovali, česa se spominjajo telo, roke, srce in glava. Zakaj so določene podobe, doživetja in občutja ostala z nami vsa ta leta in kako so se morda odražala ali celo spremenila naša življenja.
Zbiranje spominov na skupna ustvarjanja s kolektivom Oloop se izvaja na tri načine v času trajanja razstave: lahko nam jih pošljete na mail, lahko jih zapišete / upodobite v spominski knjigi, ko obiščete razstavo ali tako, da se udeležite participativnega dogodka.
Zbrane spomine, občutke, anekdote in izkušnje bi radi objavili v razstavnem katalogu, ki bo izšel v jeseni 2024, prav tako bodo vaše izjave postale del raziskave, ki bo strnila vse izjave in preučila učinke, ki so nastajali skozi leta skupnostnega in participatornega ustvarjanja s tekstilom. Raziskava bo predstavljena v programu Bienala tekstilne umetnosti BIEN 2025.
O mentoricah:
Jasmina Ferček (kolektiv Oloop) je tekstilna umetnica in magistrica pomoči z umetnostjo, ki skozi pogovore z ženskami raziskuje pomen njihove ustvarjalne izkušnje s tekstilom. V kolektivu Oloop že 20 let deluje na področju participatorne in psiho-socialno podporo usmerjene tekstilne umetnosti. Vpliv ustvarjanja s tekstilom na dobrobit in zdravje žensk je raziskala v magistrskem delu, nato pa leta 2022 o tem napisala knjigo z naslovom Moč tekstila.
Zala Orel je od leta 2014 odgovorna za umetniško vizijo in razvoj kulturnih programov Zavoda Carnica in Layerjeve hiše. Leta 2019 je ustanovila BIEN, Bienale tekstilne umetnosti, ki poteka med Kranjem, Škofjo Loko, Jesenicami in Novo Gorico. BIEN postaja naša osrednja platforma za predstavljanje sodobne tekstilne umetnosti in prostor raziskovanja družbenih učinkov teksitlnega ustvarjanja. Orel je magistra komunikologije (Univerza v Ljubljani) in doktorska kandidatka socialne geografije in regionalnega razvoja (Karlova Univerza v Pragi).
Dogodek je brezplačen, zaradi lažje koordinacije se priporočamo za prijavo.
Pregledna razstava O2OOP in spremljevalni dogodki so nastali v koprodukciji s Centrom Rog in Bienalom tekstilne umetnosti BIEN (Zavod Carnica) ter ob finančni podpori Mestne občine Ljubljana (MOL), Programa ACF (v Sloveniji 2014-2021) in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.
Poglej še
Matej Štefanac
Pendulum je namizno svetilo oblikovalca Mateja Štefanaca, ki s svojo dvojno naravo na eni strani omogoča branje in delo, na drugi pa tudi ambientalno osvetlitev prostora. Njegova posebnost je premični senčnik, ki se ga lahko zasuka za 90...