Oloop Izkušnja: Čas za “Slow Art” / Slow Art Time
8. 8. 2024
Brezplačna slow-art-looking izkušnja, na kateri boste izkusili upočasnjeno opazovanje in ustvarjanje, ki jo po svetu ponujajo muzeji in galerije že leta, pri nas pa je še dokaj neznana.
Koliko časa običajno preživite pred enim likovnim delom? Zakaj jih ne bi poskusili opazovati nekoliko počasneje? Večina nas je navajena, da si ga ogledujemo kratek čas, mimogrede. "Počasna umetnost" je bila ustvarjena, da bi nas spodbudila k daljšemu opazovanju umetnosti v upanju, da ne bomo le videli več, ampak tudi podrobneje spoznali likovna dela. Počasnejše raziskovanje nam lahko pomaga ustvariti več zgodb, občutkov in uvidov o njih.
Vabljen_a v intimno izkušnjo počasnega doživljanja izbranega likovnega dela na razstavi tekstilne umetnosti in oblikovanja. S tekstilnim delom bomo preživeli nekaj časa v tišini. Ni vam treba poznati zgodovine nastanka dela ali njenega ustvarjalca, potrebno si ga je le ogledovati in v njem uživati. Mirno in igrivo bomo vzpostavili dialog s predmetom, stopili v odnos z njim. Zbirali bomo asociacije in spoznali svoje notranje podobe in odzive. Morda vas bo navdihnilo, da tudi sami kaj narišete, napišete zgodbo ali pesem, ustvarite karkoli, kar vas bo navdihnilo.
Dogodek je brezplačen in je namenjen majhni skupini odraslih.
Predpogoj za udeležbo na tem srečanju sta radovednost in dobra volja. Vključuje kratko vodeno sprostitveno vajo, dialoško kontemplacijo dela, umetniško ustvarjanje in poglobljen pogovor v skupini.
O mentorici:
Jasmina Ferček (kolektiv Oloop) je tekstilna umetnica in magistrica pomoči z umetnostjo, ki skozi pogovore z ženskami raziskuje pomen njihove ustvarjalne izkušnje s tekstilom. V kolektivu Oloop že 20 let deluje na področju participatorne in psiho-socialno podporo usmerjene tekstilne umetnosti. Vpliv ustvarjanja s tekstilom na dobrobit in zdravje žensk je raziskala v magistrskem delu, nato pa leta 2022 o tem napisala knjigo z naslovom Moč tekstila. Je članica Slovenskega združenja umetnostnih terapevtov (SZUT) in Evropskega združenja za likovno terapijo (EFAT).
Pregledna razstava O2OOP in spremljevalni dogodki so nastali v koprodukciji s Centrom Rog in Bienalom tekstilne umetnosti BIEN (Zavod Carnica) ter ob finančni podpori Mestne občine Ljubljana (MOL) in Programa ACF (v Sloveniji 2014-2021).
Poglej še
Dead Stock
David Tavčar se kot oblikovalec zaveda svoje odgovornosti. Verjame namreč, da je z dobro načrtovanim oblikovalskim delom mogoče doprinesti k proizvodnim procesom in tudi k procesu proizvodnje surovin. Delo oblikovalca okolju ne sme povzr...