Oloop Dobrobit: Delavnica izdelave punčk iz tekstila in pogovor o tekstilnih skupnostih

datum
četrtek
1. 8. 2024
ura
17:30 - 20:00
lokacija
velika dvorana Centra Rog
brezplačno
Prosta mesta: 5/15

...

Delavnica izdelave punčk iz tekstila - izkušnja začasna tekstilne skupnosti in pogovor o tekstilnih skupnostih z Zalo Orel in Jasmino Ferček (kolektiv Oloop).

Vabimo na ustvarjalno srečanje žensk različnih starosti ter kulturno-socialnih okoljih, ki bo ponudilo nežen, varen, ljubeč in zdravilen proces, v katerem bomo izdelovali punčke iz tekstila.

Na dogodku bosta avtorici priročnika Tekstilne skupnosti kot prostori moči ustvarjanje s tekstilom prepletli s pogovorom o njegovih učinkih. Ročno ustvarjanje bomo povezali s predstavitvijo izsledkov raziskovanja mednarodnih in slovenskih dobrih praks na področju skupnostnega tekstilnega ustvarjanja.

Dogodek je brezplačen, zaradi lažje koordinacije se priporočamo za prijavo.

Udeleženke dogodka naprošamo, da s seboj prinesejo tanjšo svetlo enobarvno bombažno tkanino, ki jo izrežejo v krog s premerom 40 cm. Tkanina je lahko izrezana iz stare rjuhe ali česa podobnega. Lahko ima za udeleženko poseben pomen, spomin. Prav tako naj imajo s seboj nekaj bombažne vate, ki nam bo služila za polnilo.

BIEN tekstilna kultura / Textile Culture v partnerstvu izvajata dve nevladni organizaciji, Zavod Carnica iz Kranja in Zavod Oloop iz Ljubljane. Cilji programa so krepitev znanja in praks med posamezniki iz nevladnega, raziskovalnega, izobraževalnega in oskrbovalnega okolja; seznanjanje oblikovalcev politik in javnosti o koristnih učinkih ročnega tekstilnega ustvarjanja v skupini; zapolnjevanje vrzeli na področju raziskovanja družbenega pomena in učinkov tekstilnega ustvarjanja kot psihosocialne podpore na slovenski in mednarodni ravni. Podpira ga programa ACF v Sloveniji 2014–2021.

O mentoricah:

Jasmina Ferček je tekstilna umetnica in magistrica pomoči z umetnostjo, ki skozi pogovore z ženskami raziskuje pomen njihove ustvarjalne izkušnje s tekstilom. V kolektivu Oloop že 20 let deluje na področju participatorne in psiho-socialno podporo usmerjene tekstilne umetnosti. Vpliv ustvarjanja s tekstilom na dobrobit in zdravje žensk je raziskala v magistrskem delu, nato pa leta 2022 o tem napisala knjigo z naslovom Moč tekstila. Je članica Slovenskega združenja umetnostnih terapevtov (SZUT) in Evropskega združenja za likovno terapijo (EFAT).

Zala Orel je od leta 2014 odgovorna za umetniško vizijo in razvoj kulturnih programov Zavoda Carnica in Layerjeve hiše. Leta 2019 je ustanovila BIEN, Bienale tekstilne umetnosti, ki poteka med Kranjem, Škofjo Loko, Jesenicami in Novo Gorico. BIEN postaja naša osrednja platforma za predstavljanje sodobne tekstilne umetnosti in prostor raziskovanja družbenih učinkov teksitlnega ustvarjanja. Orel je magistra komunikologije (Univerza v Ljubljani) in doktorska kandidatka socialne geografije in regionalnega razvoja (Karlova Univerza v Pragi).

Pregledna razstava O2OOP in spremljevalni dogodki so nastali v koprodukciji s Centrom Rog in Bienalom tekstilne umetnosti BIEN (Zavod Carnica) ter ob finančni podpori Mestne občine Ljubljana (MOL), Programa ACF (v Sloveniji 2014-2021) in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

Poglej še

Matej Štefanac

Studii_Matej Štefanac_pendulum 4_2023

Pendulum je namizno svetilo oblikovalca Mateja Štefanaca, ki s svojo dvojno naravo na eni strani omogoča branje in delo, na drugi pa tudi ambientalno osvetlitev prostora. Njegova posebnost je premični senčnik, ki se ga lahko zasuka za 90...