MADE IN delavnica: Živi pigmenti

datum
28. 11. 2024 -
29. 11. 2024
ura
17:00 - 20:00
lokacija
Zeleni lab
brezplačno
Prosta mesta: 0/12

...

Živi pigmenti: biodizajn za trajnostno prihodnost

Živi pigmenti so barvila, ki jih proizvajajo organizmi in imajo pomembno vlogo v številnih bioloških procesih, kot so fotosinteza, zaščita pred UV-sevanjem ter privabljanje sorodnih vrst in opraševalcev.

Na delavnici bodo udeleženci spoznali osnove biodizajna – pristopa, ki uporablja žive organizme, kot so na primer alge, za ustvarjanje trajnostnih, regenerativnih in inovativnih rešitev. Poleg tega se bodo seznanili z laboratorijskimi postopki ter z načeli regenerativnega in krožnega oblikovanja. S kombinacijo teoretičnega znanja in praktičnega dela se bodo naučili gojiti ter manipulirati s kulturami alg za pridobivanje pigmentov na osnovi alg.

Delavnica spodbuja eksperimentiranje, ustvarjalnost in poglobljeno razumevanje potenciala biologije in oblikovanja pri preoblikovanju oblikovalske industrije.

Cilji delavnice

Udeleženci bodo:

  • spoznali osnovna načela in prakse biodizajna,
  • raziskali različne vrste alg in njihove možnosti uporabe v oblikovanju,
  • pridobili praktične izkušnje z laboratorijskimi tehnikami za proizvodnjo živih pigmentov,
  • se naučili napovedovati trende in inovacije na področju regenerativnega oblikovanja,
  • raziskali, kako lahko biologija in oblikovanje skupaj prispevata k trajnostnim rešitvam in preoblikujeta oblikovalsko industrijo.

Delavnico bo vodila Nancy Diniz, soustanoviteljica bioMATTERS.

O bioMATTERS

bioMATTERS je raziskovalni in oblikovalski studio s sedežem v New Yorku in Londonu, ustanovljen leta 2018 s strani Nancy Diniz in Franka Melendeza. Njihova misija je razvijati biomateriale in izumljati nove metode biofabrikacije, ki nasprotujejo negativnim vplivom okoljskih in ekoloških kriz. Njihov proces oblikovanja in izdelave izdelkov vključuje gojenje živih organizmov, ustvarjanje pigmentov na osnovi živih organizmov, recikliranje odpadnih materialov, integracijo računalniških oblikovalskih tehnik ter 3D tiskanje in robotizirano izdelavo. Poleg tega, da sta partnerja pri bioMATTERS, sta Nancy Diniz in Frank Melendez tudi izobraževalca. Nancy Diniz je vodja magistrskega programa Biodesign na Central Saint Martins, Univerzi za umetnost v Londonu. Je prejemnica številnih štipendij, med drugim nagrade New York State Council on the Arts (NYSCA) za leto 2016, ki jo je podprl Storefront for Art and Architecture NY, MacDowell, EYEBEAM, Seoul Art Space Geumcheon in Fundacija za znanost in tehnologijo, Portugalska. Frank Melendez je docent na Fakulteti za arhitekturo na Spitzer School of Architecture, City College of New York, City University of New York. Prejemnik različnih štipendij in rezidenc, med drugim nagrade New York State Council on the Arts (NYSCA) za leto 2018, ki jo je podprl Van Allen Institute, MacDowell in Nature Art & Habitat Residency (NAHR).

Delavnica bo potekala v okviru platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje MADE IN, ki združuje raziskovanje, oblikovanje in dediščino ter spodbuja sodelovanje in izmenjavo znanja med tradicionalnimi rokodelci, sodobnimi oblikovalci in drugimi strokovnjaki na področju kulture in znanosti.

𝗣𝗔𝗥𝗧𝗡𝗘𝗥𝗝𝗜 EU projekta MADE IN: Oaza, Muzej dekorativnih umetnosti (MUO), Drugo more (Hrvaška); Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Center Rog (Slovenija); Mestni muzej Zenice (Bosna in Hercegovina); Nova Iskra (Srbija); Passa Ao Futuro (Portugalska); Univerza za uporabne znanosti Zwickau, Državne umetniške zbirke mesta Dresden – Muzej dekorativnih umetnosti (SKD) (Nemčija).

Poglej še

Ejet 9X

Studio_ejet_slika1

EJET 9X je visokozmogljiv električni čoln, ki uvaja inovativne rešitve električne pogonske tehnike v navtični svet. Cilj podjetja EJET, katerega ustanovitelj je Žiga Jarc, je ustvariti okolju prijazen električni čoln, ki bo prispeval k z...