MADE IN delavnica – Po sledeh topografij

datum
14. 10. 2024 -
16. 10. 2024
ura
16:00 - 20:00
lokacija
Večnamenska soba 3, Center Rog, 3. nad.
brezplačno
Prosta mesta: 1/10

...

Pridružite se delavnici, ki jo bosta v sklopu platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje MADE IN vodila Flora Lechner in Žan Kobal.

Na tridnevni oblikovalski delavnici Po sledeh topografij bomo raziskovali urbana okolja skozi obrtniške procese. Izhajali bomo iz zgodovine mesta Kropa, kjer je obrtniška dejavnost zaznamovala gospodarstvo, družbeno strukturo, kulturo in arhitekturo. Na delavnici bomo skušali obrniti te procese in uporabiti urbano okolje Ljubljane za razvoj individualnih projektov.

Skozi skupinske razprave in individualna posvetovanja, se bomo seznanili z multidisciplinarnim, konceptualnim pristopom k oblikovanju ter spoznali osnove dela s kovinskimi ploščami. Preko eksperimentiranja z različnimi tehnikami oblikovanja kovin, kot so vtiskovanje in graviranje, bomo razpravljali tako o zavestnih izbirah oblikovalskih procesov, kot tudi o konceptualnih in tehničnih vidikih oblikovanja.

Za udeležbo na delavnici ni obvezno poznavanje oblikovanja in izdelovanja, je pa zaželjeno. Na delavnici bomo ustvarjali z rokami in uporabljali različna ročna orodja (kladiva, vrtalniki ipd.). Vsi materiali in orodja bodo na voljo. Delavnica bo potekala v angleškem jeziku.

Podroben urnik:

Ponedeljek, 14. oktober 2024 (Večnamenska soba 3, 3. nadstropje)

  • 16:00: Uvod

- Predstavitev mentorice in mentorja delavnice, udeležencev_k in programa

- Predstavitev osnov kovinarstva in spoznavanje tehnik vtiskovanja skozi primere

  • 17:00: Prva vaja

- Eksperimentiranje z materiali in tehnikami

- Raziskovanje možnosti dodajanja različnih tekstur

  • 18:00: Druga vaja

- Zbijanje kovine na in v kalup

- Učenje tehnik 3D oblikovanja

Torek, 15. oktober 2024 (Večnamenska soba 3, 3. nadstopje)

  • 16:00: Uvod

- Uvod v drugi dan dela in vaj

  • 16:30: Prva vaja

- Vsak udeleženec_ka bo imel_a na voljo 5 aluminijastih listov in kladivo

- Raziskovanje okolice Centra Roga in iskanje navdiha v oblikah in teksturah mesta z uporabo topografije

  • 18:30: Druga vaja

- Individualni posveti z mentorji

- Razvoj končnega projekta na podlagi rezultatov naloge 1 s skiciranjem, risanjem, kolažiranjem in eksperimentiranjem z materiali

  • Domača naloga

- Razmislite o končnem rezultatu in korakih, ki jih morate storiti za dokončanje.

Sreda, 16. oktober 2024 (Večnamenska soba 3, 3. nadstropje)

  • 16:00: Uvod

- Individualni pogovori in posvet z mentorjema

  • 17:00: Individualno delo

- Delo na lastnih projektih / posvetovanja z mentorjema po potrebi

  • 19:00: Predstavitev končnih projektov

O mentorjih:

Flora Lechner (Dunaj, 1994) je oblikovalka, ki živi in deluje na Nizozemskem. Pri svojem delu uporablja interdisciplinarni pristop, ki združuje oblikovanje, gibljive slike in kiparstvo. Svoja dela rada vidi kot majhne odrske postavitve ali potencialne arene za delovanje, kjer se igra z idejo aktivacije in skrivnostne stagnacije. Leta 2018 je diplomirala na Univerzi za uporabno umetnost na Dunaju in leta 2020 magistrirala na Akademiji za oblikovanje v Eindhovnu. Od takrat deluje kot samostojna oblikovalka na različnih projektih in sodeluje na razstavah po vsej Evropi.

Žan Kobal (Maribor, 1993) je oblikovalec, raziskovalec in pisec, ki živi v Ljubljani. Po diplomi iz industrijskega oblikovanja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani je študij nadaljeval na Akademiji za oblikovanje v Eindhovnu, kjer je z odliko magistriral iz kontekstualnega oblikovanja. K oblikovanju pristopa kot k raziskovalnemu mediju, zato pri svojem delu pogosto prestopa tradicionalne meje oblikovanja in se spušča v film in instalacijo, da bi predmete uokviril kot pripovedna sredstva ter raziskoval in razkrival, kako materiali, obrt in diskurz soustvarjajo resničnost.

Projekt je del platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje MADE IN , ki združuje raziskovanje, oblikovanje in dediščino ter spodbuja sodelovanje in izmenjavo znanja med tradicionalnimi rokodelci, sodobnimi oblikovalci in drugimi strokovnjaki na področju kulture in znanosti.

𝗣𝗔𝗥𝗧𝗡𝗘𝗥𝗝𝗜 EU projekta MADE IN: Oaza, Muzej dekorativnih umetnosti (MUO), Drugo more (Hrvaška); Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Center Rog (Slovenija); Mestni muzej Zenice (Bosna in Hercegovina); Nova Iskra (Srbija); Passa Ao Futuro (Portugalska); Univerza za uporabne znanosti Zwickau, Državne umetniške zbirke mesta Dresden – Muzej dekorativnih umetnosti (SKD) (Nemčija).

Poglej še

Matej Štefanac

Studii_Matej Štefanac_pendulum 4_2023

Pendulum je namizno svetilo oblikovalca Mateja Štefanaca, ki s svojo dvojno naravo na eni strani omogoča branje in delo, na drugi pa tudi ambientalno osvetlitev prostora. Njegova posebnost je premični senčnik, ki se ga lahko zasuka za 90...