Kintsugi - japonska tehnika popravljanja keramike
1. 4. 2025

Kintsugi (v japonščini zlato spajanje), je tradicionalna japonska tehnika popravljanja zlomljene keramike s pomočjo laka, pomešanega z zlatim ali prahom drugih plemenitih kovin. Namesto, da bi okrušeni del keramike skrili, jo še poudarimo, s čimer razbito posodo spremenimo v edinstveno umetniško delo. Kintsugi ni zgolj tehnika oblikovanja keramike, saj je globoko povezan z japonsko filozofijo wabi-sabi, ki ceni nepopolnost, minljivost in lepoto v pomanjkljivostih.
S tehniko kintsugi se bomo spoznali tudi na tokratni delavnici v keramičarskem labu. Polomljeno keramiko bomo popravljali z dvokomponentnih epoksi lepilom, obogateno z bronastim prahom. Naučili se bomo, kako pravilno mešati in nanašati lepilo za stabilno in trajno popravilo. S pridobljenim znanjem boste lahko tudi doma polomljeno keramiko popravili po načelih kintsugi.
Na delavnico s seboj prinesite razbit keramičen predmet, ki ga zaradi njegove posebne vrednosti še vedno hranite in ga niste zavrgli. Končni izdelki bodo dekorativni in ne bodo primerni za stik s hrano.
Delavnica je del spremljevalnega programa Evropskih dni rokodelstva 2025, ki bodo v Centru Rog potekali med 31. marcem in 5. aprilom 2025.
***
Zbor udeleženk in udeležencev programa je 15 minut pred dogovorjenim terminom v vhodni avli Centra Rog. Prosimo, da svoje osebne stvari pospravite v garderobne omarice, ki vam jih bo pokazal mentor. Na program ne zamujajte, ker s tem motite delovni proces. V primeru zamude vstopa v lab žal ne moremo zagotoviti.
Program poteka v slovenščini, razen, kjer je navedeno drugače.
V primeru odpovedi vas bomo o tem obvestili dva dni pred načrtovanim začetkom.
V kolikor se programa ne morete udeležiti, kotizacij ne vračamo, prav tako ni mogoče zamenjati termina. Udeležbo lahko prenesete na drugo osebo, o čemer nas prosimo obvestite vsaj 24 ur pred začetkom programa na e-naslov: steklokeramika@center-rog.si
Veselimo se vaše družbe in skupnega ustvarjanja.
Poglej še
Mandrak

Mateja in Tomaža je povezalo veselje do izdelovanja klasičnih kitar. Začela sta vsak zase, zdaj pa združujeta moči in znanje, da bi skupaj zasnovala in izdelala inštrument z inovativnim sistemom vpenjanja strun in s tem povsem drugačnim ...