Napredni tečaj izdelave biomaterialov in bio 3D print

datum
15. 1. 2025 -
12. 3. 2025
ura
17:00 - 20:00
lokacija
Zeleni lab
za člane
€140
za goste
€170
Prosta mesta: 2/10

...

Znanstveniki in raziskovalci se že nekaj let navdušujejo nad biomateriali. Zaradi svojih edinstvenih lastnosti na stičišču med naravo in tehnologijo ponujajo odgovor na številne izzive prihodnosti – od vprašanja trajnostnega razvoja do uporabe v medicini in znotraj koncepta krožnega gospodarstva. Pridite na tečaj v Center Rog in se tudi vi navdušite nad temi materiali prihodnosti!

Tečaj biomaterialov je zasnovan kot serija srečanj, na katerih bodo udeleženci pridobili osnovno znanje o biomaterialih, kako jih pridobivamo, možnosti obdelave ter uporabe pri oblikovanju končnih izdelkov.

Spoznali bomo različne vrste biomaterialov od gelov, bioplastike, biousnja iz micelija in scobyja, biokompozitov iz smole in gline ter micelija. Iz vsakega materiala bomo tudi izdelali uporaben izdelek in tako odkrili tudi praktično uporabno vrednost biomaterialov samih.

Na tečaju vam bodo vsekozi na voljo mentorji zelenega laba, ki vam bodo pomagali pri izdelavi prototipov, ki so lahko ali materiali, pol- ali pa končni izdelki. Spodbujali bomo tako razvoj izdelkov za osebne potrebe, kot tudi zametke poslovnih idej, zanimivih za trg. Upamo, da boste po tečaju razvoj svojih idej nadaljevali v sklopu odprtih terminov v zelenem labu.

Na naprednem tečaju bomo spoznali zahtevnejše biomateriale. Na prvem srečanju bomo začeli gojiti scoby (t.j. gobo, ki iz čaja ustvari kombučo), iz katerega bomo na naslednjem srečanju pridobili biousnje in iz njega izdelali denarnico. Nato bomo vzgojili micelij, ki bo za rast potreboval nekaj časa. Za ta namen bomo predhodno pripravili kalup v obliki šatulje s pokrovom in pustili, da jo micelij preraste in tako postane biokompozit. Na čisto zadnjem srečanju tečaja pa bomo za vse najbolj radovedne pripravili prav posebno doživetje, saj se bomo spoznali z najnovejšo tehnologijo 3D tiskanja biokompozitov in uporabe te tehnologije pri izdelovanju uporabnih predmetov.

Vabljeni tako posamezniki kot skupine, ki vas zanima delo z biomateriali in bi se s tem področjem želeli resno ukvarjati tudi v prihodnosti. Program je namenjen starejšim od 14 let.

Trajanje: 5x po 3 ure

  • sreda, 15. januar, od 17. do 20. ure
  • sreda, 29. januar, od 17. do 20. ure
  • sreda, 12. februar, od 17. do 20. ure
  • sreda, 26. februar, od 17. do 20. ure
  • sreda, 12. marec, od 17. do 20. ure

Predznanje:

NE, predznanje ni potrebno.

Ali delavnica velja kot usposabljanje?

DA, z udeležbo na tečaju boste opravili usposabljanje za delovno postajo laboratorij. Naslednjič boste to delovno postajo lahko v okviru odprtih terminov uporabljali samostojno.

O mentorjih:

Delavnico bodo vodili mentorji in mentorica zelenega laba.

Maruša Ramšak je biotehnologinja, ki je na Kemijskem inštitutu raziskovala na področju sintezne biologije. Obožuje naravo, rada vrtnari in je navdušenka nad vsem fermentiranim. Zanima jo delovanje različnih organizmov in kako lahko ti prispevajo k trajnostnemu razvoju in reševanju izzivov na področju okoljevarstva, zelenih tehnologij in prehrambene varnosti.

Sašo Jakob je študent biokemije, ki želi raziskovati križišča znanosti in oblikovanja v vseh možnih oblikah. Pomaga ti lahko zasnovati eksperiment, svetuje ti lahko pri biokemijskih vprašanjih in te nauči dela z laboratorijsko opremo.

Rok Oblak je samostojni ustvarjalec, ki se ukvarja z inoviranjem izdelkov iz naravnih materialov in biokompozitov. Je ustanovitelj blagovne znamke Salto Dionys, sodeluje v kolektivu Krater in delavnici Levo, kjer ima tudi svoj atelje.

Zelimkhan Suleymanov je študent arhitekture, tehnolog, mentor v RogLabu in zdaj v Centru Rog. V svoji delavnici @khan.delavnica izdeluje razne prototipe, makete in reklamne napise. Doma se ukvarja z akvaponiko, gojenjem mikrozelenjave in micelija.

***

Zbor udeleženk in udeležencev programa je 15 minut pred dogovorjenim terminom v vhodni avli Centra Rog. Prosimo, da svoje osebne stvari pospravite v garderobne omarice, ki vam jih bo pokazal mentor. Na program ne zamujajte, ker s tem motite delovni proces. V primeru zamude vstopa v lab žal ne moremo zagotoviti.

Program poteka v slovenščini, razen, kjer je navedeno drugače.

V primeru odpovedi vas bomo o tem obvestili dva dni pred načrtovanim začetkom.

V kolikor se programa ne morete udeležiti, kotizacij ne vračamo, prav tako ni mogoče zamenjati termina. Udeležbo lahko prenesete na drugo osebo, o čemer nas prosimo obvestite vsaj 24 ur pred začetkom programa na e-naslov: zeleni@center-rog.si

Veselimo se vaše družbe in skupnega ustvarjanja.

Poglej še

Paxia

studii_paxia_promo_2023

Brezpilotni letalnik Blue Voyager se uporablja za avtomatsko vzorčenje vodnih virov in analizo vzorcev med letom. Za produktom stoji startup Paxia, ki ga sestavljajo študentje Domen Trontelj, Tilen Šket in Rok Hladin. S pomočjo visoke t...