Dobrodošla nova generacija programa Mestni inkubator x Mladi Rog

Obvestila 14. 1. 2025
Mestni_Inkubator_Mladi_Rog_2025_horizontal

V drugi sezoni programa Mladi Rog smo združili moči s programom Mestni inkubator, ki ga že deveto leto zapored organizirajo Mladi zmaji v sodelovanju z Zavodom za ustvarjalno družbo TiPovej!

Na poziv programa Mestni inkubator x Mladi Rog 2024/25 k prijavi idej mladih med 18. in 29. letom je lani jeseni prispelo 52 prijav, od katerih je 50 ustrezalo razpisnim pogojem. Vsebinski odbor je imel za izbor idej v program težko delo.

Trajnostnost, ustvarjalnost, družbeni in okoljski učinki ter skrb za skupnost so v samem jedru idej, ki jih vsa leta podpira program Mestni inkubator X Mladi Rog. V program letošnje sezone smo tako sprejeli 21 idej, ki ta svet delajo boljši. Kriteriji za sprejem idej v program so poleg pozitivnih učinkov ideje še uresničljivost ideje, ambicija prijavitelja in prispevek ideje v skupnost.

Do končne postaje izobraževalnega dela programa je prispelo 14 idej. Vztrajnost, odprtost, predanost in aktivna naravnanost so bile v tem delu programa ključne. Strokovna in izkušena komisija je natančno proučila projektne načrte idej ter navdihnjena z ustvarjalnim potencialom, ki brbota v idejah, ocenila, da vseh 14 idej prejme mentorsko in finančno podporo za uresničitev.

Katere Idejalistke in idejalisti ter njihove ideje so v tej sezoni stopili na pot uresničevanja svojih idej?

  • SONČNA MUZIČARNA / Dorian Janežič z ekipo

Trajnostno usmerjen kulturno-izobraževalni program za mlade, s prototipom visoko učinkovitega ozvočenja, ki ga napajajo sončne celice.

“Naš inovativen projekt združuje sončno energijo in glasbo ter ponuja okolju prijazne glasbene dogodke v dnevnem času. Naša glavna posebnost je po meri izdelano, s sončnimi celicami napajano ozvočenje, zasnovano za maksimalno energetsko učinkovitost. Obiskovalci dogodkov na zabaven način spoznajo, kaj je mogoče doseči z obnovljivimi viri in učinkovito rabo energije.”

  • RDEČE KAPICE / Zoja Eva Bartolj, Ema Sirotić, Mithra Strojan Rot

Serija dogodkov, ki širijo znanje in ozaveščajo o menstrualnem ciklu.

“Projekt je skrbno premišljen in ga želimo izvesti, ker opažamo, da dekleta niso v stiku s svojim telesom ter menstrualnim ciklom. Pomanjkanje znanja na tem področju otežuje pomoč pri težavah, ki so naravni del cikla. V šolskem sistemu je diskurz o menstruaciji osredotočen predvsem na reprodukcijo, ne dotika pa se družbenih, psiholoških, kulturnih in ekoloških vidikov menstruacije, kar vodi v stigmatizacijo.”

  • MYCOSURF / Nej Bizjak in Hana Klincov

Izdelava deske za surfanje na valovih iz glivnih biokompozitov.

“Projekt Mycosurf predstavlja eno izmed prvih rešitev za trajnostno izdelavo okolju prijaznih desk za deskanje na valovih. Projekt temelji na uporabi inovativnega materiala iz micelija gliv in kmetijskih ostankov. Inovativnost izhaja iz uporabe tehnologije t. i. glivnih biokompozitov, ki omogoča ogljično nevtralno in energetsko neintenzivno izdelavo trajnostnega materiala, ki je konkurenčen tradicionalno uporabljenim sintetičnim penam kot je stiropor. Inovacija je izjemno relevantna v okviru aktualnih naporov po prehodu na krožno gospodarstvo in zmanjšanju odvisnosti od fosilnih virov.”

Razvoj projekta bo potekal v Fablabu, lesarskem in zelenem labu.

  • MANIPULATOR KIŠT / Adam Valjavec

Prototip stroja za lažje presipanje žit iz zaboja v zaboj ali drug predelovalni stroj.

“Na srednje velikih kmetijah je veliko zamudnega in utrujajočega dela, eno izmed tega je prav presipanje žit. S projektom želim izboljšati produktivnost dela, ki mnogokrat poteka na višini, kar tudi močno povečuje možnost poškodbe. Omogočiti želim lažje delo, povečati varnost na kmetiji in omogočiti delo tudi tistim, ki doslej takšnih del ne morejo opravljati, bodisi zaradi strahu pred višino, starosti ali fizične nepripravljenosti.”

Razvoj projekta bo potekal v kovinarskem in lesarskem labu.

  • TERRAVIVA / Strahinja Jovanović

Biorazgradljivi prototip za zniževanje emisij ogljikovega dioksida ter onesnaževanje zraka.

“Verjamem, da lahko s sodobno tehnologijo in trajnostnimi materiali ustvarimo svetlejšo prihodnost, v kateri zmanjšujemo ogljični odtis in gradimo čistejše okolje. Zato sem se odločil zasnovati biorazgradljiv prototip, ki s pomočjo naravnih algoritmov ter inovativnih materialov (kot sta 3d natisnjena glina in mah), postane naravni filter za zrak. Prototip je podlaga za vizijo, kako ustvariti zelene oaze na zunanjih betonskih površinah, kjer drevesa in druge rastline ne morejo rasti.”

Razvoj projekta bo potekal v FabLabu, zelenem in keramičarskem labu.

  • TABOR JAM SESSION / Luka Starc

Serija organiziranih glasbenih dogodkov - jam sessionov v dvorani Tabor.

“Projekt mesečnih glasbenih večerov v dvorani Tabor ustvari varen oder za glasbenike vseh ravni, od ljubiteljskih glasbenikov do profesionalcev, da pokažejo svoje znanje in se povežejo z drugimi umetniki. Glasbeni večeri so obogateni tudi s kulinarično spremljavo.

Želimo, da mladi glasbeniki dobijo prostor, kjer se lahko predstavijo, nastopijo, ustvarjajo in se povezujejo. Možnost predstavitve na odru imajo tudi vsi prisotni. Spodbujati želimo avtorsko ustvarjanje in izražanje v slovenskem ter drugih jezikih. Prispevati želimo h kulturni sceni v Ljubljani in omogočiti napredek mlajšim, manj izkušenim glasbenikom. Partnerja projekta sta Bar Tabor in glasbena šola GrabART.”

  • ZELI PRI ČEBELI / Enej Reljič

Informativni zeliščni vrt.

“Projekt je preobrazba okolice čebelnjaka v informativni zeliščni vrt, ki bo ponujal neposreden stik z medovitimi zelišči, ki jih obiskovalci lahko prosto nabirajo. Opremljen bo z informativnimi tablami, ki bodo obiskovalce seznanjale z osnovnimi informacijami o posameznem zelišču - način nabiranja in uporabe, medovitost. Spodbujati želimo urbano vrtnarjenje, širiti znanje o zeliščih med ljudi in ponuditi dostopen kraj za nabiranje zelišč. Poleg tega bo vrt omogočal kakovostno pašo za čebele.”

  • ALTER USE / Marija Staničić

Modularni pohištveni element.

“Moj projekt AlterUse je prototip modularnega kosa pohištva, zasnovan za mlade; z združitvijo več funkcij v enem kubusu ponuja praktično rešitev za manjše prostore in novo bivalno okolje. Projekt naslavlja prostorsko stisko in potrebo po različnih gospodinjskih predmetih ob vselitvi v nove prostore. Zamišljen je kot mini komplet za vselitev, ki združuje več funkcionalnih elementov - tabure, mizo/pladenj, škatlo s sestavljanko in luč.”

Razvoj projekta bo potekal v Fablabu, lesarskem, steklarskem in keramičarskem labu.

  • FLORA IN FAVNA / Tiana Milićevič

Ročno izdelana kolekcija sožitja keramike in nakita.

“Kolekcija posnema vzajemnost narave, kjer keramične vaze poosebljajo drevesa, nakit iz srebra in zlata pa rože in živali. Skupaj ustvarjajo harmonijo, kjer nakit krasi vaze, te pa mu nudijo oporo. Ta projekt sem začela, ker želim poudariti pomen rokodelskih veščin in dodati vrednost vsakdanjim predmetom. Želim si tudi, da imajo moja dela globlji pomen.”

Razvoj projekta bo potekal v keramičarskem labu in labu za nakit.

  • V ZAVETRJU ŠOLE / Eva Oblak

Pilotni projekt za izboljšanje duševnega zdravja dijakov.

“Izobraževanje razrednikov ter vzpostavljanje sprejemajočega in prijaznega okolja na srednjih šolah je moj osebni odziv na problematiko poslabšanja mentalnega zdravja med mladimi. Projekt je nadaljevanje aktivnega ukvarjanja s problematiko, ki jo je sprožila neposredna izkušnja s samomorom dijaka na bežigrajski gimnaziji, ki jo obiskujem tudi sama. Z opazovanjem problemov, ki so prisotni praktično na vseh slovenskih šolah (izvedla sem anketo, ki je vključevala 4500 dijakov) semo le-te nagovorili s projektom V Odsevu, ki že več let organizira delavnice o duševnem zdravju dijakov. Zdaj pa želimo preiti s kurative na preventivo in s tem pilotnim projektom ustvarjati povezano šolsko okolje, z delavnicami za razrednike, v sodelovanju s Katedro za psihiatrijo Medicinske fakultete.”

  • IZ MESTNE NORIJE SE V HRIBE ZAVIJE / Jure Pečak

Vzgojno-izobraževalni seminar za mlade o varnem in okolju prijaznem obiskovanju narave.

“Triglav ni le vrh. Je svoboda, pripadnost, cilj, zmaga. V sklopu seminarja bomo planinski vodniki različnih planinskih društev izurili skupino mladih (od 14 do 30 let), da bodo lahko varno osvojili vrh. Udeleženci bodo praktična znanja osvajali v naravi in plezališču Bolder scena. Namen seminarja je izobraziti in vzgojiti mlade planince, ki bodo s svojo navzočnostjo na gorsko naravo in družbo vplivali pozitivno.”

  • URBANE KORALE / Marjana Raspor

Modularna struktura po principu modro-zelene infrastrukture za ozaveščanje o pomenu le-te

“Modularna struktura s svojo zasnovo omogoča zadrževanje meteorne vode in ozelenitev mestnega okolja ter poudarja nujnost implementacije takšnih rešitev v urbana območja. Projekt je zasnovan za ozaveščanje prebivalcev Ljubljane o pomenu modro-zelene infrastrukture in trajnostnih rešitev v urbanem okolju. Z naravno filtracijo deževnice spodbuja rast rastlin in prispeva k trajnostnemu ravnanju z deževnico ter ozelenjevanju mestnega okolja.”

Razvoj projekta bo potekal v FabLabu, zelenem in keramičarskem labu.

  • TALES OF LOVE AND LJUBLJANA / David Boršo in Arinna Marin

Tematsko turistično vodenje po Ljubljani, pri katerem se povezuje in vključuje manjše lokalne ponudnike.

“Želiva, da ima turizem pozitiven doprinos za lokalno skupnost in vzpodbuja razvoj manjših lokalnih ponudnikov. Zato predstavitev Ljubljane s pripovedovanjem ljubezenskih zgodb in zgodb o ljubezni. Za razliko od masovnih turističnih vodenj najin projekt omogoča povezovanje z lokalnimi ponudniki in krepitev njihove rasti.”

  • DEKLETA IN DIGITALNI SVET / Ela in Zala Cerar

Osnovne delavnice programiranja za punce med 15. in 25. letom starosti.

“Izvedli bova delavnice in oblikovali varno okolje za učenje programiranja, kjer se punce lahko počutijo sproščeno. S tem želiva širiti najino znanje osnov programiranja in logično razmišljanje za le-tem. Delavnice so sestavljene iz teoretičnega, praktičnega in samostojnega dela.”

- - -

Skupinska fotografija je nastala ob vselitvi v skupnostno pisarno v Centru Rog, 11. 12. 2024, ko je bilo prisotnih 6 Idejalistov in Idejalistk, na fotografiji pa so še vodje proizvodnih labov in koordinatorici programa.

Poglej še

Matej Štefanac

Studii_Matej Štefanac_pendulum 4_2023

Pendulum je namizno svetilo oblikovalca Mateja Štefanaca, ki s svojo dvojno naravo na eni strani omogoča branje in delo, na drugi pa tudi ambientalno osvetlitev prostora. Njegova posebnost je premični senčnik, ki se ga lahko zasuka za 90...