Center Rog ponovno uspešen pri pridobivanju evropskih sredstev za razvoj kreativnih obrtniških in rokodelskih praks skozi tri razpise Evropske komisije
V Centru Rog smo v sklopu programa Evropske komisije Ustvarjalna Evropa skupaj s partnerji uspešno pridobili dva večletna evropska projekta, skozi katera bo Center Rog črpal nekaj čez 200.000 evrov evropskih sredstev, in ki bosta pomembno prispevala k razvoju kreativnih praks ter podpori obrtnikov in rokodelcev na začetku njihove kariere.
Prav tako smo bili uspešni na razpisu Evropske komisije Kultura premika Evropo za gostitelje rezidenc, saj je podprt naš rezidenčni program »Designer in Residency« v skupnem znesku 18.000 evrov, v okviru katerega bomo od avgusta do novembra v naših rezidenčnih stanovanjih gostili štiri ustvarjalke in ustvarjalce na področju tekstila, arhitekture in oblikovanja stekla pod skupno temo Kaj se lahko naučimo od prednikov. Njihova dela bodo na ogled na letni pregledni razstavi produkcije v Centru Rog novembra letos, ko bosta potekala tudi mednarodna konferenca in kreaton za mlade oblikovalce_ke.
Skupno je Center Rog skozi letošnje razpise Evropske komisije doslej prejel okoli 220.000 evrov evropskih sredstev za izvajanje svojega programa v tem in prihodnjih dveh letih.
CRAFTWORK 4.0. ALL (Razpis Evropske platforme)
Pod vodstvom koordinatorja projekta MateraHub (Matera, Italija) in v sodelovanju z 12 partnerji iz 12 držav se projekt, ki nosi naslov "CRAFTWORK 4.0. ALL", osredotoča na podporo obrtnikom in rokodelcem na začetku njihove profesionalne poti. Sodelujoči partnerji bomo razvili Platformo za mednarodno in medkulturno soustvarjanje, ki bo omogočila sodelovanje in povezovanje med obrtniki in rokodelci, organizacijami, znanstveniki in institucijami po vsej Evropi.
Platforma bo podpirala obrtnike in rokodelce pri nadgradnji tradicionalnih znanj, funkcionalnosti in kreativnosti pri reševanju sodobnih oblikovalskih izzivov. Cilj projekta je boljše razumevanje potreb sodobnih obrtnikov in rokodelcev ter izboljšanje usposabljanj in izobraževanj, ki jih potrebujejo za profesionalno rast.
Celoten projekt traja 3 leta in bo skupno prejel nekaj čez 2 milijona evrov evropskih sredstev, kar znaša 80% celotne vrednosti projekta.
Steklarstvo med tradicijo in inovacijo (Razpis Projekti sodelovanja)
Pod vodstvom Fondacije za razvoj ekonomske nauke – FREN (Srbija) in v sodelovanju s partnerjema, ki sta poleg Centra Rog še Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije (Srbija) ter Museum Sydøstdanmark (Danska), bomo razvili izvirno metodologijo za zeleni in digitalni prehod kreativnih steklarskih praks. Projekt vključuje koncipiranje inovativnih orodij, kot sta kalkulator ogljičnega odtisa in katalog 30 idej za uvajanje principov krožne ekonomije pri oblikovanju in izdelavi steklenih izdelkov.
Steklo kot material se namreč sooča z mnogimi izzivi, proces dela z njim pa ne vpliva le na naravno okolje, temveč nosi tudi visoke proizvodne stroške, kar omejuje umetniško in ustvarjalno izražanje. Kot odgovor na izzive, bo v sklopu projekta zasnovano najsodobnejše orodje za „pametno“ proizvodnjo stekla. Cilj razvoja programske opreme, ki bo nastala v okviru projekta, je razvoj novih pristopov v proizvodnji stekla – partnerske organizacije se bodo ukvarjale s tem, kako je mogoče steklene izdelke zasnovati virtualno, jih neskončno spreminjati, deliti, soustvarjati, standardizirati njihovo fizično proizvodnjo ali jih predstaviti v galerijah ''metaverzuma'' ter drugih virtualnih okoljih. Rezultati projekta bodo preizkušeni v treh steklarskih laboratorijih, kjer bodo oblikovalci stekla izdelali 12 novih uporabnih steklenih predmetov ali steklenih umetniških del. Eden od teh je tudi steklarski lab Centra Rog, ena redkih javno dostopnih steklarskih delavnic v regiji.
Celoten projekt traja 2 leti in pol in bo skupno prejel 200.000 evrov, kar znaša 80% celotne vrednosti projekta.
Foto: Jaka Ceglar
Poglej še
Paxia
Brezpilotni letalnik Blue Voyager se uporablja za avtomatsko vzorčenje vodnih virov in analizo vzorcev med letom. Za produktom stoji startup Paxia, ki ga sestavljajo študentje Domen Trontelj, Tilen Šket in Rok Hladin. S pomočjo visoke t...