Biografije govornikov in govork na RogForumu
Omizje 1: Kako postati dober prednik - oblikovanje za prihodnost
Četrtek, 21. november 2024, 14:10–15:10
Hristina MIKIĆ (Srbija) Izvršna direktorica pobude Creative Glass Serbia, Inštitut za ustvarjalno podjetništvo in inovacije v Srbiji Hristina je pionirka pri oživljanju steklarstva z inovativnim podjetništvom. Njena pobuda Creative Glass Serbia vključuje koncepte metastekla na ravni dediščine in industrije, hkrati pa ustvarja poglobljena umetniška doživetja, ki dvigujejo raven steklarske industrije in tradicionalnih steklarskih obrti. Njeno delo uteleša vizijo prihodnosti, v kateri ustvarjalnost cveti, gospodarstvo raste, kulturna dediščina pa se ohranja s trajnostnimi in naprednimi praksami.
Creative Glass SerbiaIvan ŽGANEC (Slovenija) Tehnični direktor socialnega podjetja KNOF Ivan je tehnični direktor podjetja Knof, vodilnega socialnega podjetja, ki se osredotoča na trajnost z inovativnim recikliranjem plastike, tekstila in lesa. S svojim strokovnim znanjem na področju avtomatizacije in optimizacije proizvodnje uresničuje poslanstvo podjetja za zmanjševanje odpadkov in spodbujanje krožnih praks. Knof drugim podjetjem in posameznikom pomaga pri sprejemanju trajnostnih strategij s praktičnimi rešitvami, od zasnove do izvedbe. Kot del največjega krožnega laboratorija v Sloveniji Ivan vodi projekte, ki ideje spreminjajo v dejanske trajnostne modele, izdelke in sisteme zaprtega kroga.
KnofAnna GUDMUNDSDOTTIR (Islandija, Švedska) Industrijska oblikovalka in projektna vodja SPOK pri Form/Design Center Anna je magistrica industrijskega oblikovanja s poudarkom na lokalni proizvodnji in ponovni uporabi industrijskih odpadkov. Dela kot vodja projektov v centru Form/Design, ki je glavna platforma za arhitekturo, oblikovanje in obrt na Švedskem ter organizira letni mednarodni festival oblikovanja Southern Sweden Design Days v Malmöju. Vodi projekt SPOK (sodobna proizvodnja in potrošnja), pri čemer je lokalno platformo razvila v nacionalno pobudo z več kot 360 proizvajalci. Je tudi ustanoviteljica oblikovalskega kolektiva Malmö Upcycling Service, v katerem se ukvarja z vprašanjem krožne proizvodnje. Kot oblikovalka izzive in zapletena vprašanja interpreira v preproste, komunikativne dizajne, ki jih lahko razume kdorkoli.
SPOKLauren FAJARDO (Kuba) Soustanoviteljica in kreativna direktorica podjetja Dador Lauren je modna oblikovalka in kostumografinja, podjetnica in javna govorka. Diplomirala je na Inštitutu za oblikovanje v Havani in kot modna oblikovalka, kostumografinja, stilistka in producentka sodeluje pri različnih mednarodnih projektih, vključno s filmi, odrskimi predstavami in snemanji reklam. Je soustanoviteljica in kreativna direktorica podjetja Dador, kubanske modne in lifestyle blagovne znamke s sedežem v Havani, ki temelji na družbeni odgovornosti. Dador spodbuja lokalni razvoja in krepi vlogo žensk v podjetništvu, saj ga vodijo ženske. Blagovna znamka ponuja ročno izdelana oblačila s ciljem ohranjanja lokalne kulturne dediščine Havane in hkrati spodbujatanja družbeno-gospodarske rasti.
DadorMaja KOLAR, moderatorka (Hrvaška) Soustanoviteljica, Oblikovalski studio Oaza Maja Kolar je multidisciplinarna strokovnjakinja, specializirana za kuratorsko prakso, družbeno in strateško oblikovanje ter založništvo. Pri različnih projektih in pobudah sodeluje z mednarodnimi interdisciplinarnimi ekipami. Pred kratkim je vodila oblikovalsko raziskavo v studiu Searcher, ki se je osredotočala na digitalno zbirko in participativno kuratorstvo. Kot soustanoviteljica studia Oaza raziskuje alternativne proizvodne modele in trajnostno rabo virov v okviru platforme Made In za sodobno obrt in oblikovanje, ki jo podpira EU. Maja sodeluje tudi pri neodvisnem založniškem in uredniškem delu v okviru založbe Oaza Books. Diplomirala je na Univerzi za umetnost in obrt Konstfack.
OazaOmizje 2: Kreativna poglabljanja: Oblikovalske rezidence po svetu
Četrtek, 21. november 2024, 15:30–16:30
Anuradha SINGH (Indija) Direktorica NilaHouse in vodja fundacije Lady Bamford Anuradha Singh je vodja fundacije Lady Bamford in direktorica NilaHOUSE v Jaipurju - neprofitne organizacije na stičišču obrti, oblikovanja, trajnosti in opolnomočenja skupnosti. NilaHouse, ki jo vodi že od njene ustanovitve, je ena najvplivnejših indijskih organizacij za teme trajnosti vrednostne verige, ohranjanja obrti in inovacij na področju oblikovanja. Anuradha se po dveh desetletjih izkušenj in dela na področju dediščine in kulturnega razvoja zaveda, da sta obrt in dediščina pomembna dejavnika družbenega in gospodarskega razvoja.
NilaHOUSERafael TAMAYO FRANCO (Kolumbija) Galerija Casa Enso in Fundación GT Rafael je bil direktor mreže javnih knjižnic v Bogoti in nekdanji direktor Muzeja spomina Kolumbije. Je tudi univerzitetni profesor in svetovalec Unesca v Latinski Ameriki na področju svetovne dediščine in izobraževanja. Trenutno prek fundacije G&T spodbuja ohranjanje umetnosti in obrti v Latinski Ameriki ter je član kuratorskega odbora ENSŌ Design Colombia.
Fundación GTClaire HAZART (Francija) Direktorica JAD (Jardin des métiers d'Art et du Design) Kot prostor hibridizacije na obrobju Pariza, ki se ukvarja s kritičnimi sodobnimi izzivi, si JAD s Claire Hazart na čelu prizadeva prispevati k razmisleku o trenutnih okoljskih vprašanjih ter pri tem promovira inovativne rešitve. JAD povezuje obrtnike in oblikovalce z raziskavami in inovacijami ter spodbuja skupne pristope za razvoj okoljsko odgovornih praks.
JAD - Jardin des métiers d'Art et du DesignMarianne BURKI (Švica) Umetniška vodja TaDA Marianne Burki, umetnostna in arhitekturna zgodovinarka, je ustanoviteljica TaDA - Textile and Design Alliance, ki jo vodi od samega začetka leta 2019. Od leta 2021 je sopredsedujoča pri projektu Sequerciani Arte Clima v Toskani, ki združuje umetnost, znanost in kmetijstvo. Do leta 2019 je bila vodja oddelka za vizualne umetnosti pri švicarskem svetu za umetnost Pro Helvetia, kjer je nadzorovala financiranje vizualnih umetnosti, mednarodne izmenjave in švicarski paviljon na beneškem bienalu. Pred tem je bila direktorica Kunsthausa Langenthal in vodja projektov za katalog Raisonné Paul Klee pri Fundaciji Paul Klee. Burki je tudi scenaristka in režiserka filma Mariann Grunder, Bildhauerin. Med letoma 2018 in 2023 je bila predsednica švicarskega združenja umetnostnih zgodovinarjev (VKK).
TaDA - Textile and Design AllianceMaja TOWNDROW, moderatorka (Slovenija) Vodja projektov v Centru Rog Maja Towndrow je izkušena vodja projektov v kulturnem in ustvarjalnem sektorju. V preteklosti je delala za Center za kreativnost, nacionalni razvojno-podjetniški spodbujevalnik za kreativce in kulturnike v Sloveniji. Leta 2023 se je pridružila Centru Rog kot vodja evropskih projektov. Med drugim upravlja s platformo MADE IN, ki raziskuje povezovanje med sodobnim oblikovanjem ter tradicionalnimi obrtnimi in rokodelskimi znanji, koordinira rezidenčne programe in druge evropske projekte.
Center RogOmizje 3: Oblikovanje z agendo: Spodbujanje ustvarjalnosti in sodelovanja
Četrtek, 21. november 2024, 16:50–17:50
Florinda SAIEVA, (Italija) Generalna direktorica iniciative Farm Cultural Park Florinda je Farm Cultural Park v Favari soustanovila leta 2010, z namenom zapuščene prostore preoblikovati v središča sodobne umetnosti in družbenih inovacij. Vodila je številne kulturne in izobraževalne projekte, vključno s pobudami za otroke, urbano regeneracijo in opolnomočenje žensk. S pravno izobrazbo in magisterijem iz turizma in upravljanja kulturne dediščine še naprej spodbuja ustvarjalne in družbene spremembe v okviru različnih programov in partnerstev podjetja Farm.
Farm Cultural ParkAsel YESZHANOVA (Kazahstan) Soustanoviteljica in direktorica za razvoj pri fundaciji Urban Forum Kazakhstan Asel je arhitektka iz Almatyja in kulturna aktivistka, ki deluje na področju aktivne participacije v širšem diskurzu o arhitekturi in urbanizmu. Asel je odraščala v majhnem mestu sredi prostranih step severnega Kazahstana, kjer je imela dovolj prostora za razvijanje svojih ustvarjalnih teženj z eksperimentiranjem z lokalnimi materiali in meddisciplinarnim sodelovanjem. Asel je soustanoviteljica in direktorica razvojav javni fundaciji Urban Forum Kazakhstan. Predstavljena je bila tudi v knjigi 100 žensk: Arhitektke v praksi (100 Women: Architects in Practice), v kateri je predstavljenih 100 izjemnih arhitektk.
Urban Forum KazakhstanJessica GUY (Španija) strokovna_i vodja platforme Distributed Design v Fablabu Barcelona Jessica Guy je oblikovalka_ec, izdelovalka_ec in vodja strateških raziskav v Fab Labu v Barceloni. Je vodja projektov Distributed Design Platform, ki ga sofinancira EU, in Make Works global. V okviru slednjega oblikuje in kurira letne pedagoške programe, izmenjavo znanj, skrbi za publikacije, nagrade in priložnosti za podporo novim ustvarjalnim talentom.
Distributed DesignMaciej KRZYSZTOFOWICZ (Belgija / Poljska) Vodja oddelka za oblikovanje politik, EU Policy Lab, Skupno raziskovalno središče, Evropska komisija Maciej je po izobrazbi ekonomist, po poklicu pa javni uslužbenec, ter je po naravi radoveden. Laboratoriju za politike EU se je pridružil leta 2016, saj ga je pritegnila priložnost za delo na področju inovativnih pristopov k oblikovanju javnih politik - bil je soavtor več predpisov in strategij. Trenutno vodi ekipo oblikovalcev, ki svoje edinstvene spretnosti uporabljajo za izboljšanje oblikovanja politik. Karierno pot je začel na Poljskem inštitutu za mednarodne zadeve, kjer je sodeloval pri pristopu Poljske k Evropski uniji, nato pa si je od leta 2006 prizadeval za reformo skupne kmetijske politike na ravni EU.
EU Policy LabAlessandro RANCATI, moderator (Belgija / Italija) Ustanovitelj združenja Livepods Alessandro je arhitekt in oblikovalec, ki je ustanovil in vodil kreativni agenciji v Miamiju (2001-2006) in Barceloni (2008-2015). Kasneje se je pridružil Evropski komisiji, kjer je imel ključno vlogo pri vključevanju oblikovanja v politike EU v okviru EU Policy Laba. Alessandro je bil eden izmed iniciatorjev Novega evropskega Bauhausa in njegove skupnosti. Po odhodu z Evropske Komisije je ustanovil podjetje Livepods, ki se osredotoča na regenerativne prakse pri oblikovanju politik, prostora in podjetništvu. Z Davom Snowdenom je tudi soavtor knjige Managing Complexity (and Chaos) in Times of Crisis.
LivepodsOmizje 4: Otroci imajo besedo - igriva prihodnost planeta
Petek, 22. november 2024, 12:00 - 13:00
Katja POZNIČ (Slovenija) Vodja programa za otroke pri Javnem zavodu Mala ulica - Center za otroke in družine Katja ima bogate izkušnje z delom s predšolskimi otroki in otroki, starimi od 6 do 10 let. Vodi programe zgodnje obravnave, kot sta program starševskega varstva otrok in šola dinozavrov, ki je del programa Incredible Years® za usposabljanje otrok z vedenjskimi težavami. Katja že 11 let prispeva k rasti Družinskega centra Mala Ulica. Je avtorica Ustvarjalnice, knjige idej za ustvarjalno igro in oblikuje inovativne programe za otroke, ki spodbujajo dobro počutje in sprejemanje drugačnosti. Dela tudi kot animatorka igre za „Prvošolce“ v Kinodvoru. Za svoje humanitarno delo je bila prepoznana kot prostovoljka leta.
Mala UlicaJure KOTNIK (Slovenija) Arhitekt in svetovalec za arhitekturo vrtcev pri Svetovni banki Jure je eden mednarodno najbolj prepoznavnih arhitektov mlajše generacije v Sloveniji. Znan je po svojih objavah in inovativnih rešitvah na področju arhitekture vrtcev, je pa tudi pionir kontejnerske arhitekture, o kateri je veliko pisal. Leta 2006 je ustanovil podjetje Arhitektura Jure Kotnik, ki se ukvarja z raziskovanjem, projektiranjem in svetovanjem za mednarodne naročnike. Biro je najprej dosegel široko prepoznavnost zaradi svojega prelomnega dela na področju kontejnerske arhitekture, pozneje pa se je razširil na področje hibridne arhitekture in arhitekture vrtcev. Je avtor monografije o kontejnerski arhitekturi ter številnih mednarodno objavljenih knjig in člankov o oblikovanju za vrtce.
Biro Jure KotnikJesse Robert COFFINO (Združene države Amerike) Izvršni direktor, Anji Education, Inc. Jesse je pedagog in izvršni direktor podjetja Anji Education, Inc, ki v zadnjem desetletju promovira izobraževalno filozofijo True Play in Anji Play, razvito v okrožju Anji na Kitajskem. Od leta 2014 tesno sodeluje z ustanoviteljem Chengom Xueqinom in je zgradil globalno mrežo vzgojiteljev in skupnosti, ki se osredotočajo na novo opredelitev predšolske vzgoje z igro. Pod njegovim vodstvom je podjetje Anji Education ustvarilo številne delavnice in spletne tečaje, ki so v pomoč pri izvajanju pristopa Anji Play, ki je trenutno na voljo več kot 15.000 otrokom v 126 javnih vrtcih po svetu.
Anji Education, Inc.Urška KRANJC (Slovenija) Arhitektka, Urbanistični inštitut Ljubljana, Društvo Pazi!Park Urška je predana krajinska arhitektka, ki je na Urbanističnem inštitutu Ljubljana zaposlena od leta 2004 v skupini za krajinsko arhitekturo. Njena strast do ustvarjanja živahnih, v uporabnika usmerjenih prostorov se odraža v njenem delu, ki zajema oblikovanje projektov, načrtovanje odprtega prostora, urbanistično načrtovanje in grafično oblikovanje. Urška je članica društva PaziPark, ki se zavzema za razvoj otroških igrišč s participativnimi metodami, in zagotavlja, da se sliši glas najmlajših uporabnikov in njihovih skupnosti. Njeno strokovno znanje sega dlje od oblikovanja - intenzivno sodeluje pri organizaciji dogodkov in podpiranju pobud, ki poudarjajo edinstveno interakcijo med pokrajinami in njihovimi uporabniki.
Urbanistični inštitut LjubljanaLotfi AOULAD, moderator (Francija) Programski vodja pri UNESCO, direktor organizacije Maison Mode Méditerranée in obporodni spremljevalec (doula) Lotfi je vsestranski strokovnjak s strokovnim znanjem na področju prava, kulturne politike, ustvarjalnih industrij in porodne nege. Svojo poklicno pot je začel kot pravnik, preden se je pridružil UNESCO, kjer trenutno vodi programe za spodbujanje kulturne raznolikosti in vseživljenjskega učenja. Lotfi je ustanovil festival Relais v Saint-Denisu in je direktor organizacije Maison Mode Méditerranée, ki podpira mlade modne oblikovalce in ohranjanje obrti v Sredozemlju. Leta 2024 je postal doula v Maternité des Lilas (pororodnišnica Lilas), kjer nudi podporo pri porodu. Njegova edinstvena perspektiva povezuje umetniško ustvarjanje in rojstvo ter poudarja vlogo kolektiva pri negovanju novega življenja.
UNESCOOmizje 5: Večna globalizacija: Vpliv starodavnih praks na sodobne oblikovalske izzive
Petek, 22. november 2024, 14:00 - 15:00
Omoyemi AKERELE (Nigerija) Direktorica organizacije Style House Files in dogodka Lagos Fashion Week Omoyemi je vodilna osebnost nigerijske in afriške mode, ustanoviteljica Tedna mode v Lagosu in organizacije Style House Files ter velika zagovornica razvoja afriške mode. Z več kot 20 leti izkušenj je sodelovala z mednarodnimi organizacijami, kot sta UNIDO in UNESCO, ter promovirala afriški tekstil in oblačila po vsem svetu. Pri tem se je osredotočala na krepitev vloge mladih, ustvarjanje delovnih mest in krožno modo. Od leta 2011 vodi Teden mode v Lagosu, ki je postal mednarodno prepoznaven in zbuja pozornost vplivnih modnih osebnosti, kot je Suzy Menkes, ter predstavlja uveljavljajoče se oblikovalce. Omoyemi pri svojem delu odpravlja vrzeli v afriškem modnem ekosistemu s krepitvijo zmogljivosti, razvojem spretnosti in podporo ustvarjalcem.
Style House FilesMaja ZALAZNIK (Slovenija) Profesorica mednarodnega poslovanja na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Ljubljani Maja Zalaznik je redna profesorica na SEB Univerzi v Ljubljani. V letih 2015-2018 je bila ministrica za izobraževanje, znanost in šport RS. Pred tem je bila prorektorica za prenos znanja na Univerzi v Ljubljani. Je tudi podpredsednica Nacionalne komisije za UNESCO in članica različnih mednarodnih teles na področju znanosti in športa. Objavlja v različnih znanstvenih, strokovnih in drugih publikacijah; njena bibliografija obsega več kot 500 enot.
Ekonomsko-poslovna fakulteta ULLotfi AOULAD (Francija) Programski vodja pri UNESCO, direktor organizacije Maison Mode Méditerranée in obporodni spremljevalec (doula) Lotfi je vsestranski strokovnjak s strokovnim znanjem na področju prava, kulturne politike, ustvarjalnih industrij in porodne nege. Svojo poklicno pot je začel kot pravnik, preden se je pridružil UNESCO, kjer trenutno vodi programe za spodbujanje kulturne raznolikosti in vseživljenjskega učenja. Lotfi je ustanovil festival Relais v Saint-Denisu in je direktor organizacije Maison Mode Méditerranée, ki podpira mlade modne oblikovalce in ohranjanje obrti v Sredozemlju. Leta 2024 je postal doula v Maternité des Lilas (pororodnišnica Lilas), kjer nudi podporo pri porodu. Njegova edinstvena perspektiva povezuje umetniško ustvarjanje in rojstvo ter poudarja vlogo kolektiva pri negovanju novega življenja.
UNESCOTanja DEVETAK, moderatorka (Slovenija) Modna oblikovalka ter raziskovalka na Fakulteti za dizajn in v Centru za raziskave dizajna Tanja Devetak je izredna profesorica na področju oblikovanja oblačil in tekstilij. Je zunanja predavateljica na Fakulteti za dizajn, samostojnem visokošolskem zavodu v Ljubljani. Za svoje delo je prejela mednarodne nagrade in redno razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah. Kot samostojna raziskovalka deluje v Centru za raziskovanje oblikovanja na področju zgodovine slovenske mode, dekolonizacije mode in trajnostnega konteksta modnega sistema. Sodeluje v projektih, ki so del širšega konteksta sodobnega oblikovanja. Trenutno zaključuje doktorski študij na Univerzi v Ljubljani.
Fakulteta za dizajnOmizje 6: Napredne tehnologije in tradicija: Umetnost sodobnega oblikovanja
Petek, 22. november 2024, 15:20 - 16:20
Lei ZHANG (Kitajska) Oblikovalec izdelkov, ustanovitelj in direktor oblikovalskega studia PINWU in oblikovalske knjižnice Róng Lei Zhang je pod vodstvom oblikovalske ekipe PINWU osvojil več kot 20 mednarodnih oblikovalskih nagrad in s sodobnim oblikovalskim jezikom na novo opredelil tradicionalne materiale in rokodelske izdelke. Njegova oblikovalska dela so bila razstavljena po vsem svetu, med drugim na Kitajskem, v Italiji, Franciji, na Nizozemskem, v Grčiji itd. S Christophom Johnom in Jovano Zhang je soustanovil neprofitno organizacijo Róng Design Library, kjer vodi sistematično študijo materialnega sistema tradicionalnih kitajskih obrti in spodbuja sodobno oblikovanje z uporabo tradicionalnih materialov.
Studio PINWULeila D. BEHJAT (Nemčija) Direktorica za ekologijo materialov v Parsons Healthy Materials Lab pri Parsons School of Design in vodja podružnice Healthy Materials Lab v Nemčiji Leila je arhitektka, ki se navdušuje nad medsebojnim vplivom materialov in njihovo neločljivo povezavo z emisijami ogljika in vplivi na zdravje. Prepričana je, da morajo tehnološke rešitve spoštovati človeka, družbo in Zemljo. Kot vodja oddelka za ekologijo materialov v Healthy Materials Lab, raziskovalnem laboratoriju za oblikovanje na Parsons School of Design, se Leila zavzema za filozofijo oblikovanja, ki pri vsaki odločitvi daje prednost zdravju ljudi in okolja. Njena ekipa se ukvarja z vprašanji toksičnosti in podnebnih sprememb ter ozavešča načrtovanje in gradnjo zdravih domov.
Parsons School of DesignUrška DRAŽ (Slovenija) Modna oblikovalka in soustanoviteljica podjetja Pletenine Draž, Slovenija Leta 1994 je Urška z bratom Tomažem in mamo Karolino soustanovila Studio Draž, pionirski oblikovalski studio, specializiran za sodobno pletenje. S sledenjem napredku na področju računalniških tehnologij podjetje aktivno išče inovativna sodelovanja z različnimi strokovnjaki, umetniki in obrtniki. V preteklih letih se je Urška posvetila oblikovanju oblačil, ki prinašajo veselje, vlivajo občutek varnosti in lepote ter so ob rednem pranju dovolj trpežna, da jih je mogoče nositi desetletja.
Pletenine DražUroš NOVAK, (Slovenija) Raziskovalec, Nacionalni inštitut za kemijo Uroš Novak vodi Oddelek za bioplastiko, biokompozite in biopolimere na Kemijskem inštitutu in je soustanovitelj več zagonskih podjetij, ki se ukvarjajo z uporabo biopolimerov v rešitvah brez odpadkov. Kot idejni vodja platforme Znanstveniki proti plastiki se osredotoča na širjenje znanja in rešitev v zvezi z alternativami plastiki za enkratno uporabo ter na to, da so rešitve brez odpadkov dostopne in razumljive širši javnosti.
Nacionalni inštitut za kemijoLara BALER, moderatorka (Slovenija / Italija / Nemčija) Arhitektka in oblikovalka materialov, ustanoviteljica podjetij Domus projekt ter soavtorica izdelkov Oreika in Kubis Light Lara Baler je slovenska arhitektka in oblikovalka, ki živi v Milanu. Lara je sodelovala s priznanimi biroji, kot so Franz&Sue, Baumschlager Eberle Architekten in ALN, in prispevala k številnim nagrajenim arhitekturnim projektom. Sodelovala je pri mednarodnih projektih, kot je pisarniški in univerzitetni kompleks s samoregulativnimi inovativnimi energetskimi sistemi na Dunaju. Opravila je podiplomski študij oblikovanja materialov na univerzi Elisava v Barceloni, kjer se je osredotočila na inovativne (bio)materiale v arhitekturi in oblikovanju. Leta 2022 je njen biomaterialni projekt Nuxit prejel nagrado Green Product Concept Award. Je zagovornica povezovanja arhitekture in inovacij na področju materialov.
Projekt Nuxit